Sakarya Valisi Sn. Ahmet Hamdi NAYİR’in katılımıyla Karasu Limanında inceleme gerçekleştirildi ve Bölge Müdürlüğümüz İdare Amirleri Toplantısının Yirmi İkincisi Sakarya’da Yapıldı

Bölge Müdürümüz Sn. Musa AYDEMİR Başkanlığında, Bölge Müdür Yardımcılarımız Ali İhsan MERDANOĞLU, Hasani Basri ÇAĞLAYAN ve Abbas SARIHAN başta olmak üzere Şube Müdürleri, Bağlantı Gümrük Müdürleri, Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürleri, Laboratuvar Müdürü ve Tasfiye İşletme Müdürünün katılımı ile Bölge Müdürlüğümüz Birimlerinin arasında sağlıklı bir iletişimin kurulması, işbirliğinin güçlendirilmesi, hedeflerin geliştirilmesi ve koordineli hareket edilmesini sağlamak amacıyla toplantı gerçekleştirildi.
 
Sakarya Gümrük Müdürlüğü organizesinde, IC Holding Karasu Port Limanında çeşitli gündem maddelerinin görüşüldüğü toplantıda, Bölge Müdürümüz Musa AYDEMİR; toplantının amacının, idareler arasında koordinasyon ve işbirliğinin arttırılması, ticaretin kolaylaştırılması ve kaçakçılıkla mücadele de önerilerin paylaşılarak değerlendirmeler yapılması olduğunu söyleyerek nazik ev sahipliğinden dolayı Sakarya Gümrük Müdürü İbrahim AKSOY ile çalışma arkadaşlarımıza, yer tahsisi ve misafirperverlikleri için ise IC Holding Yöneticilerine teşekkürlerini iletti.

Toplantıda ayrıca Bölge Müdür Yardımcısı Ali İhsan MERDANOĞLU tarafından 21.05.2019 tarihinde Bakan Onayı ile yürürlüğe konulan Bakanlığımız Kurumsal Kimlik Kılavuzu hakkında bilgilendirme yapılmış ve Derince Gümrük Müdürü Akif ERTEKİN tarafından ise “Gümrük Beyanname verme sürecinin öne çekilmesi, gümrük işlem süreçlerinin hızlandırılması, ithalatçının zaman kayıplarının önlenmesi ve ilave maliyetlerin azaltılması” amacıyla 23.04.2019 tarihinde uygulanmaya başlayan Gümrük Genel Tebliği “Varış Öncesi Gümrük İşlemleri” hakkında sunum yapılarak konunun önemi vurgulanmıştır.

Sakarya Valisi Sn. Ahmet Hamdi NAYİR, Karasu Kaymakamı Aziz MERCAN, Karasu Belediye Başkanı İshak SARI, IC Holding Yönetim Kurulu Üyesi Abdullah KELEŞ ve Karasu Limanı İşletme Müdürü Gökçen ERDEM’in katılımıyla, limanda gerçekleştirilen faaliyetler ve çalışmalar hakkında bilgi alınılmış ve bölgenin gelişimi için yapılabilecekler istişare edilmiştir.
 
Vali Ahmet Hamdi NAYİR konuşmasında; “Gümrük Teşkilatımızın Emniyet ve Jandarma gibi bir kolluk birimi olduğunu bildiğimiz gibi, çalışmalarımızın, gayemizin ve hedefimizin ortak olduğunun farkındayız. Devleti ortaya çıkaran önemli kurumlardan birisi de Gümrük Teşkilatımızdır. Bu teşkilat aynı zamanda tüm ülkelerin kapısında o devletin varlığını size hissettiren bir teşkilattır. Sizlerde devleti temsil noktasında önemli ir görevi ifa ediyorsunuz. Tüm personele yapmış oldukları çalışmaların hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyor, görevlerinde sıhhat ve başarılar diliyorum.” dedi.
 
Programda, ayrıca liman sahası da gezilerek limandaki işlemler fiilen incelenmiş, çalışma ofisleri, X-Ray, arama hangarı gezilerek limanın çalışma sistemi hakkında bilgi alınılmıştır.