Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürü Ahmet ERDAL’ın Kocaeli Ziyareti

Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürü Ahmet Erdal, Daire Başkanı Oğuz Şahin ve Gümrük ve Ticaret Uzmanı Kadir Yılmaz, Körfez Ticaret Odası üyelerine yönelik olarak düzenlenen “Ürün Güvenliği ve Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun” ile ilgili eğitime katılmak üzere Kocaeli’ne ziyarette bulundular.
 
Körfez Ticaret Odası ve Ticaret İl Müdürlüğü koordinasyonunda gerçekleştirilen “6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Yükümlülükleri” konulu programa Kocaeli Vali Yardımcısı Dursun Balaban, Bölge Müdürümüz Musa Aydemir, Ticaret İl Müdürü Veysi Uzunkaya, Bölge Müdür Yardımcısı Ceylan Er, Körfez Ticaret Odası Başkanı Recep Öztürk, Körfez Esnaf ve Sanatkârlar odası Başkanı Yahya Öztürk, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile Ticaret Odası üyeleri katılım sağladı.
 
Düzenlenen eğitimde Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürü Ahmet Erdal konuşmasında; “Anayasamızın 172. Maddesinde yer alan Devlet tüketicileri koruyucu ve aydınlatıcı tedbirler alır, tüketicilerin kendilerini koruyucu girişimlerini teşvik eder hükmü ile tüketicilerin korunması ve bilinçlendirilmesi anayasal olarak güvence altına alınmıştır. Bu bağlamda yapılan denetimler ve ithal edilen ürünlerden daha özet beyan vermeden numune alınarak laboratuvarlarda gerekli tahlilleri yapılıp, eğer ürün güvenliyse ithalat aşamasına geçilmesi sürecini başlatarak, iç piyasadaki güvensiz ürün oranını binde ikilere düşürmüş bulunmaktayız” dedi ve Sayın Genel Müdürümüz tarafından Ürün Güvenliği ve Tüketicinin Korunması Hakkında yapılan çalışmalar konusunda detaylı bilgi verildi. Ardından Daire Başkanı Oğuz Şahin ve Gümrük ve Ticaret Uzmanı Kadir Yılmaz “6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Yükümlülükleri” konulu sunumunu gerçekleştirdi ve Genel Müdürümüz ve beraberindeki heyete plaketleri takdim edilerek programa son verildi.
 
Programdan sonra Genel Müdürümüz tarafından Bölge Müdürlüğümüz de ziyaret edilerek, genel bir istişare toplantısı gerçekleştirildi.